…75% polskich gospodarstw domowych przygotowuje przetwory na zimę. Przeważnie korzystamy z przepisów uzyskanych od rodziców i dziadków.

Przemysław Kasza – Specjalista ds. Badań, Analiz i Raportowania, Provident Polska; o tym, czy Polacy robią przetwory, dlaczego i co najczęściej wkładają do słoików

Przygotowujemy przetwory nie tylko z przyczyn ekonomicznych – chcemy zaoszczędzić pieniądze i mieć mniejsze wydatki w okresie zimowym – ale również dlatego, że własne wyroby uważamy za lepsze i smaczniejsze – mówi serwisowi infoWire.pl Przemysław Kasza z Provident Polska.

Badania wykazały, że na przygotowywanie przetworów decydują się głównie ludzie na wsi – 88%. Aż 71% z nich wykorzystuje produkty pochodzące ze swoich działek, pól i sadów. Wśród mieszkańców miast odsetek osób przygotowujących przetwory wynosi niecałe 60%, z czego tylko 36% używa własnych plonów.

Specjalnością polskich domów są ogórki – taką deklarację złożyło 40% badanych. Drugie miejsce zajmują przetwory z owoców (dżemy, musy, marmolady) – ok. 20% wskazań. Tylko ok. 4-5% respondentów uznało za swoją specjalność soki, a jeszcze mniej (ok. 3%) – nalewki. „Widać, że duch w narodzie nie umiera – wszyscy przygotowują przetwory” – podsumowuje ekspert.